امروز    يكشنبه , 03/مرداد/1395   Sunday , 24/July/2016  - 

 
افتادگي دريچه ميترال (برنامه بیست و سوم) نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
19 بهمن 1390

دكتر سلام

افتادگي دريچه ميترال

 

خوانندگان مي‌توانند با ارسال پيامك به سامانه 30000706 سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه «دكتر سلام» روزهای فرد ساعت 16 كه از شبكه آموزش پخش مي‌شود، پاسخ خود را دريافت كنند. امروز دكتر محمدرضا میرلوحی متخصص قلب و عروق به پرسش ما پاسخ مي‌دهد.

 

علائم افتادگی دریچه میترال چیست؟

یكی از بیماری‌های شایعی كه بین مردم مطرح و توسط پزشكان تشخیص داده می‌شود، بیماری پرولاكس دریچه‌ای یا به عبارتی شل بودن دریچه میترال است.

افتادگی دریچه، در واقع زمانی اتفاق می‌افتد كه این دریچه در فاز سیستول قلب یا مرحله انقباض به علت این‌كه سایز دریچه نسبت به قطر دریچه قلب افزایش دارد، بسته مي‌شود. به اين ترتيب، این دریچه حالت لقی یا همان افتادگی پیدا می‌كند. گاهی این حالت سبب می‌شود دریچه دچار نارسایی شود، یعنی وقتی یكی از لت‌ها (لبه‌هاي دريچه ميترال) حالت شلی پیدا می‌كند مقدار خیلی كمی خون از دریچه به سمت دهلیز چپ برگشت می‌یابد كه ما به آن نارسایی دریچه قلب می‌گويیم.

پرولاكس دریچه میترال، یك بیماری ژنتیك است كه اگر فردی در خانواده مبتلا باشد، احتمال این‌كه بقیه افراد خانواده هم به آن دچار شوند، خیلی زیاد است. البته این بیماری، یك بیماری خوش‌خیم است و مشكلی برای افراد ایجاد نمی‌كند. درصد خیلی كمی از مبتلایان به این بیماری جراحی می‌شوند. درد سينه از علائم مهم افتادگي دريچه ميترال است. این بیماری در خانم‌ها شایع‌تر است و درد سینه عموماً به طور نقطه‌ای و پراكنده و بخصوص در زمان عصبانیت یا زمان اضطراب و هیجان به وجود می‌آید، اما بايد دانست اين بيماري قابل درمان است و جاي نگراني نيست.

 

 
< بعد   قبل >
 
 

Islamic Republic of Iran Broadcasting Website 2012.All Rights Reserved