امروز    دوشنبه , 04/مرداد/1395   Monday , 25/July/2016  - 

 
اندازه‌گيري دور سر شيرخواران (برنامه شصت و هشتم) نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
29 فروردين 1391

اندازه‌گيري دور سر شيرخواران

 

خوانندگان مي‌توانند با ارسال پيامك به سامانه 30000706 سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دكتر سلام» كه هر شب ساعت ٢١ از شبكه آموزش پخش مي‌شود، پاسخ خود را دريافت كنند. امروز دكتر اميرسالاري، فوق‌تخصص مغز و اعصاب كودكان و عضو هيات علمي دانشگاه بقيه‌الله‌الاعظم به پرسش ما پاسخ مي‌دهد.

اندازه‌گيري دور سر شيرخواران از چه نظر اهميت دارد؟

امروزه باتوجه به تبليغاتي كه از طرف وزارت بهداشت شده است، همه مي‌دانند كه در مراكز بهداشتي و درماني واكسيناسيون انجام مي‌شود، اما در كنار واكسيناسيون بايد به منحني رشد كودك نيز توجه كرد.

متاسفانه بيشتر خانواده‌ها به قد و وزن كودك توجه مي‌كنند، اما به اندازه دور سر زياد توجهي ندارند، در حالي كه 80 درصد رشد مغز بچه در سال اول است و اگر مشكلي ايجاد شود جبران‌پذير نخواهد بود. اگر متوجه شديد كه سرعت رشد دور سر بچه شما كم است، بايد به متخصص اطفال مراجعه كنيد. اين مساله هميشه نگران‌كننده نيست، اما ممكن است ريشه ژنتيكي داشته باشد. مغز يا جمجمه از تعداد استخوان‌هايي تشكيل‌شده كه كنار هم قرار دارند و با رشد بچه باز مي‌شوند، اما اگر زود جوش بخورند، اجازه نمي‌دهند مغز رشد كند. به بيان ديگر فونتانل يا ملاج جايي است كه اجازه مي‌دهد مغز رشد كند و اگر زودتر از حد معمول بسته شود به مغز بچه فشار مي‌آيد و عواقب جبران‌ناپذيري خواهد داشت. گاهي به دليل رشد كم مغز، رشد جمجمه هم كم مي‌شود، البته در همه اين موارد نياز به جراحي وجود ندارد، اما اگر بعضي از درزهاي جمجمه دير يا زود جوش بخور​د، شكل سر حالت غيرطبيعي پيدا مي‌كند. همچنين اگر دور سر بچه بزرگ باشد ممكن است به علت تجمع زياد مايع داخل سر باشد كه به آن هيدروسفالي مي‌گويند كه اين عارضه با جراحي يا با درمان دارويي بهبود مي‌يابد.

 

 
< بعد   قبل >
 
 

Islamic Republic of Iran Broadcasting Website 2012.All Rights Reserved